ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ 54, ΤΚ 20100 ΚΟΡΙΝΘΟΣ, ΤΗΛ/ΦΑΞ 2741083362 (ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 1ος ΟΡΟΦΟΣ), Greece
«Δεν μπορεί κανείς, να θεσμοθετήσει νομικά ηθικούς νόμους, αλλά μπορεί να κατευθύνει τη συμπεριφορά. Οι επιταγές του νόμου δε μπορούν να μεταβάλουν τα αισθήματα αλλά μπορούν να αποτελέσουν ένα φραγμό για όσους δεν έχουν αισθήματα» ΜΑΡΤΙΝ ΛΟΥΘΕΡ ΚΙΝΓΚ

Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2015

Στην κορυφή του κόσμου ο Στεφανουδάκης

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο πανηγύρισε πριν από λίγη ώρα η ελληνική αποστολή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου που διεξαγεται στην Ντόχα του Κατάρ, με τον Μανόλη Στεφανουδάκη.
Αγωνιζόμενος στην κατηγορία F54 του ακοντισμού, ο Κρητικός πρωταθλητής έστειλε το ακόντιο στα 28.45μ. και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου, με καταγωγή από τις Μοίρες Ηρακλείου, είναι κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ στο συγκεκριμένο αγώνισμα με 29.75μ. Η μόνη στιγμή που καρδιοχτύπησε ήταν στην τελευταία βολή του Βραζιλιάνου Χοσέ Ροντρίγκες που τελικά όμως μετρήθηκε 28.33μ., δηλαδή 12 εκατοστά κάτω από την επίδοση του Έλληνα πρωταθλητή.
Ο Στεφανουδάκης, ο οποίος κατέκτησε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, είχε μόνο έγκυρες βολές και συγκεκριμένα 26.28μ., 28.19μ., 27.40μ., 25.70μ., 28.45μ. και 26.57μ.. Ο Βραζιλιάνος από την πλευρά του είχε μόλις μία βολή πάνω από τα 28 μέτρα και συγκεκριμένα την τελευταία στα 28.33μ. Την τρίτη θέση με 27.56μ. πήρε ο Ρώσος Κουζνέτσοφ.
Όσον αφορά στον Κωνσταντίνο Καμάρα που συμμετείχε στο μήκος κατηγορίας Τ38, στάθηκε άτυχος αφού τραυματίστηκε στην πρώτη του προσπάθεια, η οποία μετρήθηκε πάντως στα 5 μέτρα 66 εκατοστά. Ακόμη κι έτσι όμως, ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την 5η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, με την επίδοσή του να αποτελεί και προσωπικό ρεκόρ.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Παρακαλώ γραψτε το σχόλιο σας. Πολιτικά, Υβριστικά ή προσβλητικά σχόλια δεν έχουν θέση σε αυτό το site και θα διαγράφονται.